Jajeczne serduszka

 
Sobota, Maj 17, 2014, 23:13
Jajeczne serduszkoBanalne produkty w niebalanym wykonaniu. Aż chce się jeść! Idealne śniadanie na dobre rozpoczęcie dnia. Jeśli użyjemy produktów dobrej jakości będziecie nim zachwyceni.
Dziś nie poszalałam ze składnikami bo moje śniadanie miało ich tylko cztery, ale pomysł podania zwykłych produktów tak bardzo mi się spodobał, że sama chciałam go wypróbować. :)

Przepis zaczerpnęłam ze strony http://kulinarneserce.pl/. Muszę przyznać, że choć jest on prosty to też i bardzo smaczny, a na dodatek raduje serce! :D

Drukuj

Składniki:

  • dwie parówki
  • dwa jajka
  • 2 łyżki oliwy
  • sól

Przygotowanie:
  1. Dwie parówki tniemy na pół, zostawiając z jednego końca centymetrowe połączenie. Wywijamy obie połówki parówki na "lewą stronę" i końce łączymy za pomocą wykałaczki.
  2. Na patelni podgrzewamy oliwę. Kładziemy "serduszka" na gorący tłuszcz i podsmażamy z jednej strony delikatnie. Przekładamy parówki na drugą stronę i dociskając je do patelni drewnianą packą wbijamy do środka jajko. Smażymy kilka minut zmniejszając po chwili ogień. Kiedy jajko w większość się zetnie, przewracamy serca na drugą stronę. Dosmażamy dwie minuty.
  3. Podajemy gorące. Przyozdobienie dowolne!
Jajeczne serduszko

 

Zadanie nie jest trudne. Jeśli białko nam wypłynie, możemy je po chwili przyciąć drewnianą packą, albo zwyczajnie oderwać od boków parówki. Mnie też przepis bardzo się spodobał - ciekawy sposób na podanie nudnego śniadania! :D Życzę smacznego!


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku