Blog

 
Czwartek, Październik 30, 2014, 22:53
Biszkopt kakaowyBiszkopt, a w zasadzie biszkopcik o średnicy 18 cm bez użycia proszku do pieczenia. Ta kakaowa wersja jasnego biszkoptu opiera się na wtłoczonemu do ciasta powietrza za pomocą dobrze ubitych białek, usztywnionych cukrem.
Kiedy byłam dzieckiem, pamiętam, że rodzice zawsze kupowali biszkopty bo tak było szybciej. Jednak odkąd sama zaczęłam piec dla siebie i najbliższych robię własnego biszkopta. Metod jest wiele, są biszkopty z proszkiem do pieczenia, bez jego udziału, z ubitych i nieubitych białek. Dosyć często stosuję też podobny przepis, tylko dodatkowo ubijam żółtka z łyżką cukru, dzięki temu ciasto jest jeszcze bardziej puszyste i delikatniejsze, polecam ten sposób. :) Na dziś biszkopt kakaowy, taka smaczniejsza wersja tradycyjnego biszkoptu, bez proszku, a tylko na ubitych białkach.

Drukuj
Ciasto na foremkę o średnicy 18 cm.
Składniki:
  • 3 jajka
  • 60 g mąki
  • 80 g cukru
  • 25 g kakao
  • 1 łyżka masła (do wysmarowania foremki)

Przygotowanie:
  1. Suche składniki (bez cukru) przesiać do jednej miski i wymieszać.
  2. Białko ubić na sztywną pianę. Powoli wciąż ubijając dodawać cukier (jak przy robieniu bezy). Piana powinna stać się sztywna i gęsta.
  3. Dodać żółtka, szybko zmiksować (żółta wcześniej można też ubić, ciasto będzie bardziej puszyste). Dodać suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką podbierając masę od spodu.
  4. Ciasto wlać do foremki wyłożonej od spodu papierem do pieczenia i wysmarowanej po bokach masłem.
  5. Piec około 40 minut w 170 stopniach (do suchego patyczka). Po wyjęciu z piekarnika żeby ciasto nie opadło, upuścić je na ziemię/ blat z niedużej wysokości i po delikatnym wyjęciu z formy odwrócić. Pozostawić do ostygnięcia.

Biszkopt kakaowy

Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku