Blog

 
Czwartek, Październik 16, 2014, 21:42
Kokardki z lukru plastycznegoBłyskawiczne, prześliczne kokardki, które znakomicie się nadają jako ozdoby na nasz tort czy babeczki. Ich wykonanie jest banalne, a nada naszym wypiekom niepowtarzalnego wyglądu.
Uwielbiam się bawić w tworzenie ozdób. Kokardki, różyczki, kolorowe torty, coraz to dziwniejsze masy. Ostatnio próbowałam zrobić w domu lukier plastyczny, czyli tzw. gum paste, specjalną masę do tworzenia ozdób, która bardzo szybko twardnieje i zachowuje nadany jej kształt. Wykonanie jej okazało się szybkie i proste, a dla poćwiczenia przygotowałam dwie różowe kokardki. :) Nie jest to w zasadzie przepis bo nie podaję składników na zrobienie gum paste. Jest to raczej sposób na wykonanie kokardki z gotowego lukru.

Drukuj
Składniki:

  • gum paste (około 100 g)
  • klej spożywczy

Przygotowanie:
  1. Uwaga! Gum paste to masa, która błyskawicznie zastyga z powodu dodatku CMC - utwardzacza. Część, której nie używamy, trzymamy w foli, bez dostępu powietrza. Z częścią z którą pracujemy, postępujemy błyskawicznie, inaczej masa stwardnieje i nie da się z nią pracować.
  2. Masę rozwałkować na cienki podłużny placek, około 2-3 mm grubości. Wyciąć z niego jeden długi prostokąt - 1/2 jego długości będzie długością naszej kokardy, a jego szerokość, jej szerokością. Złożyć prostokąt w połowie, sklejając końce prostokąta klejem spożywczym. W miejscu sklejenia ścisnąć tak by powstał środek kokardy.
  3. Z pozostałego ciasta wyciąć niewielki prostokąt, około 1,5-2 cm szerokości i 3,5 cm długości. Otrzymanym prostokątem przewiązać kokardę w środkowej części - powstanie "supeł" naszej kokardki. Skleić końce prostokąta klejem.
  4. W ramiona kokardy włożyć watę lub pocięte rurki, tak by ramiona stały się wypukłe, a kokarda nabrała trójwymiarowego wyglądu.
  5. Z pozostałości ciasta wyciąć dwa długie, wąskie prostokąty (o szerokości około 1cm). Na jednym z końców wyciąć mały trójkącik, a drugi koniec ścisnąć. Dwa ramiona powstałej w tej sposób wstążki skleić klejem spożywczym w miejscu ściśnięcia każdej z nich, pod kątem około 60 stopni.
  6. Kiedy kokardka lekko stwardnieje, przykleić ją do wstążek klejem. Kokardkę w całości odstawić do stwardnienia.

Kokardki z lukru plastycznego

Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku