Blog

 
Poniedziałek, Czerwiec 30, 2014, 23:11
Ciasto na pierogi (z jajkiem)Wyjątkowo elastyczne i dzięki dodatku jajka, twardsze ciasto na pierogi, idealne do owocowych kombinacji. Jego konsystencja dzięki dużej zawartości ciepłej wody przypomina ciasto drożdżowe, a niewykorzystane można szybko przerobić na makaron, gdy tylko zabraknie nam farszu.
Sezon owocowy trwa! Z racji tego, że przyszło mi robić pierogi z wiśniami, postanowiłam w końcu zanotować ilość składników jaką używam do ciasta. Z reguły robie je na oko i podczas przygotowania zdarza się, że któregoś z produktów jest więcej lub mniej i trzeba go z powrotem dodawać. Od dziś będę mieć ułatwienie. Ciasto na pierogi robię różne, w zależności od farszu. Jeśli są to owoce, to na ogół dodaje jajko, wtedy jest ono twardsze i dobrze kontrastuje się w smaku z owocami. Ponadto jeśli tylko zabraknie mi farszu zawsze mogę przerobić go na domowy makaron - nie muszę ciasta wyrzucać, a to oszczędność! :)

Drukuj
Składniki:

  • 100 ml gorącej wody
  • 200 ml zimnej wody
  • 1 jajko
  • 2,5 szklanki mąki pszennej

Przygotowanie:
  1. W pojemniku połączyć wodę zimną z ciepłą. Wymieszać. Dodać jajko i roztrzepać widelcem.
  2. Na stolnicę wysypać mąkę (2 szklanki). Palcami uformować dołek. Wlewać powoli wodę z jajkiem, niedbale mieszając palcami. Ciasto które ulegnie sklejeniu odkładać na bok. Na koniec połączyć całe ciasto ze sobą, ugniatając 2-3 minuty na stolnicy, podsypywać resztą mąki gdy ciasto zacznie się kleić do stolnicy (nie musicie zużyć całej pół szklanki, wszystko zależy od mąki i wielkości jajka).
  3. Wałkować na kilkumilimetrowy placek. Wycinać koła na pierogi.

Ciasto na pierogi (z jajkiem)

Ciasto wychodzi bardzo delikatne i mnie w dotyku przypomina ciasto drożdżowe po wyrośnięciu. Dzięki ciepłej wodzie, ciasto staje się bardziej lepkie i sprężyste. Ja zawsze używałam tego przepisu do pierogów z owocami i nigdy się nie zawiodłam, wychodzą idealne! :)


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku