Blog

 
środa, Wrzesień 2, 2015, 19:26
Crème brûléeKlasyk francuskich deserów. Krem oparty na żółtkach, kremówce i wanilii. Swoją nazwę zawdzięcza karmelowej skorupce na wierzchu, powstałej z opalania brązowego cukru za pomocą specjalnego palnika.
Zacznę od tego, że uwielbiam Crème brûlée! Ma w sobie wszystko co kocham w deserach, wanilię, kremówkę i karmel. Przetestowałam już wiele przepisów z różną ilością śmietanki, w efekcie czego powstał w mojej kuchni ten, który moim zdaniem jest najsmaczniejszy. Nie za ciężki, niezbyt zbity i bardzo delikatny. Idealny na deser po obiedzie. Najsmaczniejszy zimny, z gorącą skorupką na wierzchu... :)

(9 ramekinów)
Składniki:
  • 440 ml kremówki 36%
  • 4 duże żółtka
  • 4 łyżki cukru
  • 1 laska wanilii
  • 9 łyżek brązowego cukru

Przygotowanie:
  1. Kremówkę wlać do rondelka. Laskę wanilii przekroić na pół, wyłuskać ziarenka i wraz z nimi dodać do kremówki. Dosypać biały cukier. Zagotować.
  2. Kremówkę przecedzić przez sito. Żółtka ubijać przez chwilę w szklance widelcem. Do żółtek wlewać po łyżce kremówki stale mieszając (około kilku łyżek). Na końcu masę żółtkową przelać do kremówki i intensywnie zamieszać.
  3. Przelać masę do ramekinów. Ramekiny zapiekać w piekarniku w temperaturze 100 stopni przez około 45-50 minut (po dotknięciu wierzchu, powinien być on sprężysty, ale nie płynny).
  4. Schłodzić w temperaturze pokojowej i wstawić na noc/kilka godzin do lodówki.
  5. Przed podaniem każdy Crème posypać łyżką brązowego cukru i opalić go palnikiem aż stanie się płynny i bursztynowy. Podawać od razu.

Crème brûlée

Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku