Blog

 
Niedziela, Czerwiec 7, 2015, 12:25
Bułeczki piekarzaNieduże, pachnące, upieczone w oparciu o najprostszy przepis na ciasto drożdżowe. Jeśli przygotujecie ciasto wieczorem i wstawicie je do lodówki, rano będziecie cieszyć się cieplutkimi bułeczkami na śniadanie.
W tygodniu nie mam zbyt wiele czasu na skomplikowane gotowanie. Nie mogę sobie jednak odmówić, by wieczorem, po przyjściu z pracy nie upiec kilku bułeczek, które z największą ochotą zjem rano na śniadanie. Z tego przepisu korzystam od jakiegoś czasu. Jest wręcz banalny, szybki i mnie idealnie pasuje. Dostałam go od znajomego piekarza, który właśnie takie bułeczki przygotowuje codziennie w swojej piekarni. Zachowałam wszystkie proporcje, choć ostatnio dodaję trochę więcej drożdży (taką też objętość podaje w przepisie) - bułeczki znacznie szybciej wyrastają, co ma swoje zalety, gdy nie mam zbyt dużo czasu. Poleca gorąco, są pyszne i naprawdę proste! :)

Drukuj
Przepis na 15-18 bułeczek
Składniki:
 • 750 g mąki pszennej (typ 450/500)
 • 400 ml wody
 • 12 g soli
 • 10 g cukru
 • 10 g margaryny
 • 40 g drożdży

Przygotowanie:
 1. Przygotować zaczyn drożdżowy. 100 ml wody lekko podgrzać (woda powinna być ciepła, ale nie gorąca), dodać 30 g mąki, cukier i drożdże. Wymieszać widelcem, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15-20 minut.
 2. Do dużej miski wrzucić pozostałą mąkę, sól, rozpuszczoną margarynę, pozostałą ciepłą wodę i gotowy zaczyn drożdżowy. Wymieszać, a następnie zagnieść. Kiedy ciasto zacznie zupełnie odchodzić od miski, wyłożyć na blat/stolnicę i zagniatać około 5 minut, aż ciasto będzie jednolite (ciasto nie jest klejące i jest dość twarde, ale tak ma być).
 3. Przełożyć z powrotem do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, do podwojenia objętości.
 4. Po tym czasie ciasto wyjąć z miski, zgnieść i rozwałkować na grubość około 1 cm (ciasta nie trzeba podsypywać). Wykrawać krążki wykrawaczką (u mnie 7 cm średnicy). Kłaść na blaszce z papierem do pieczenia. Odstawić do podwojenia objętości w ciepłe miejsce.
 5. Piekarnik nagrzać do temperatury 220 stopni (grzanie góra i dół). Bułeczki po wyrośnięciu smarować roztrzepanym jajkiem. Piec do zazłocenia około 15 minut (różne piekarniki będą miały różny czas pieczenia, dlatego kierujemy się kolorem bułeczek, nie czasem przy pieczeniu).

Bułeczki piekarza


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Znajdź nas na Facebooku